Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GS Series Laptops |
| Model | GS75 Stealth 8SF-021ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-8750H Hex Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.20GHz |
| Boost Clock | 4.10GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 9 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | RTX 2070 8GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 17.3" |
| Panel Type | Full HD, IPS-Level, Thin Bezel |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 3 ms |
| Storage | |
| Installed | 512GB NVMe PCIe SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Gen 2 Type-C / DP / Thunderbolt 3 |
| 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C | |
| 3x USB 3.1 Gen 2 Type-A | |
| 1x HDMI (4K @ 60Hz) | |
| 1x Micro SD | |
| 1x RJ-45 | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks | |
| Audio | 2x 2W Speakers |
| Communications | |
| Wi-Fi | Killer Wireless-AC 1550i 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlight Keyboard |
| Pointing Device | Touch Pad |
| General | |
| Webcam | HD Type (30 fps @ 720p) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 4 Cell , 82Whr, Li-Polymer Battery |
| Dimensions | 396.1 x 259.5 x 18.95 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |