Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Intel B460 Motherboards |
| Model | H410M-A PRO |
| CPU | Supports 10th Gen Intel Core and Pentium Gold / Celeron Processors for LGA 1200 Socket *1 |
| Chipset | Intel H410 Chipset |
| Memory | 2x DDR4 Memory Slots, Support Up to 64GB |
| Intel Core i7/ i9 | |
| Supports Up to DDR4 2933 MHz | |
| Intel Core i5 and Below | |
| Supports Up to DDR4 2666 MHz | |
| Supports Dual-Channel Mode | |
| Supports Non-ECC, Un-Buffered Memory | |
| Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Expansion Slots | 1x PCIe 3.0 x16 Slot (From CPU) |
| 1x PCIe 3.0 x1 Slot (From PCH) | |
| 1x M.2 slot with E Key for WiFi Module Only | |
| On-Board Graphics | 1x DVI-D Port, Supports a Maximum Resolution of 1920x1200 @60Hz |
| 1x HDMI 1.4 Port, Supports a Maximum Resolution of 4096x2160 @30Hz | |
| (Maximum Shared Memory is 1GB) | |
| Storage | Intel H410 Chipset: |
| 4x SATA 6Gb/s Ports | |
| 1x M.2 Slot (Key M) | |
| M2_1 Supports Up to PCIe 3.0 x4 and SATA 6Gb/s, 2242/ 2260/ 2280 Storage Devices | |
| USB | Intel H410 Chipset: |
| 4x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Ports (2x Type-A Ports on the Back Panel, 2x Ports Available Through the Internal USB 3.2 Gen 1 5Gbps Connector) | |
| 6x USB 2.0 Ports (4x Type-A Ports on the Back Panel, 2x Ports Available Through the Internal USB 2.0 Connector) | |
| Audio | Realtek ALC892 Codec: |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| LAN | 1x Intel I219V Gigabit LAN Controller |
| Internal Connectors | 1x 24-pin ATX Main Power Connector |
| 1x 8-pin ATX 12V Power Connector | |
| 4x SATA 6Gb/s Connectors | |
| 1x USB 2.0 Connector (Supports Additional 2 USB 2.0 Ports) | |
| 1x USB 3.2 Gen1 5Gbps Connector (Supports Additional 2x USB 3.2 Gen1 5Gbps Ports) | |
| 1x 4-pin CPU Fan Connector | |
| 1x 4-pin System Fan Connector | |
| 1x Front Panel Audio Connector | |
| 2x Front Panel Connectors | |
| 1x Serial Port Connector | |
| 1x TPM Module Connector | |
| 1x Chassis Intrusion Connector | |
| 1x Clear CMOS Jumper | |
| 4x EZ Debug LED | |
| Back Panel Ports | 1x Keyboard / Mouse |
| 1x LAN | |
| 1x DVI-D | |
| 1x HDMI | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A | |
| 4x USB 2.0 Type-A | |
| 3x Audio Connectors | |
| Mounting | 6x Mounting Holes |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Form Factor | Micro-ATX Form Factor |
| 9.3 in. x 7.5 in. (23.6 cm x 19.0 cm) | |
| Notes | *1 Onboard graphics output are disabled when using F SKU processors. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |