Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG |
| Model | Core Liquid 360R |
| Fan Specifications | |
| Number Of Fans | 3 |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm |
| Fan Speed | 500 ~ 2000 RPM |
| Fan Power Consumption | 1.8 W |
| Fan Rated Current | 0.15 A |
| Fan Rated Voltage | 12V DC |
| Fan Bearing | Two Ball Bearing |
| Fan Air Pressure | 0.23 ~ 2.39 mmH2O |
| Fan Noise Level | 14.3 ~ 34.3 dBA |
| Fan Air Flow | 21.63 ~ 78.73 CFM |
| Fan Lighting | ARGB |
| Fan ARGB Cable Connector | Pin and Socket |
| PWM Mode | Yes |
| Fan Cable Length (5V ARGB / PWM CABLE) | 550 / 350mm |
| Radiator Specifications | |
| Radiator Material | Aluminum |
| Radiator Dimensions | 394 x 120 x 27mm |
| Radiator Water Cooling Pipe Length | 400mm |
| Block Specifications | |
| Block Dimensions | 80.57x 66.82 x 48.58mm |
| Block Lighting | ARGB |
| Block ARGB 5V Cable Length | 400mm |
| Block ARGB Cable Connector | Pin and Socket |
| Pump Specifications | |
| Pump Load Current | 0.34 A |
| Pump Rated Voltage | 12V DC |
| Pump Speed | 4200 RPM |
| Pump Power Consumption | 4.08W |
| Socket Compatability | |
| Intel Socket | LGA 1150/1151/1155/1156/1200 |
| LGA 1366/2011/2011-3/2066 | |
| AMD Socket | AM5/AM4/FM2 /FM2/FM1/AM3 /AM3/AM2 /AM2 |
| SocketTR4/sTRX4/SP3 | |
| Accessories | 1 to 3 Fan PWM cable x 1 |
| PSU Molex 4-Pin to 4-Pin(2 Pin Wired) Fan cable x 1 | |
| Noise reducer cable x 1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent Cooler - Matt, 22 June 2021
Such an awesome cooler, really is just easy to install, looks great, and performs extremely well. Even at high fan RPM, they are silent. Definitely recommend
- Cooling - Fr0sty_777_, 24 April 2021
Brilliant cooler for my pc, a friend bought it for me and it excels at keeping my CPU cool. The silence of the fans are unbelievable, the design is amazing, easy to install and beautiful to look at.
Not to mention that the liquid cooler offers leak proof tubing.
Thank you Wootware for selling this product, and thank you MSI for designing a cooler more than fit for gaming, reliable and something to marvel at from a distance.