Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | PRO Series |
| Model | PRO B660M-G DDR4 |
| CPU | Supports 12th Gen Intel Core, Pentium Gold, and Celeron processors |
| Processor Socket LGA 1700 | |
| Chipset | Intel B660 Chipset |
| Memory | 2 x DDR4 Memory Slots, Support Up to 64GB |
| Supports ADL-s 1R 2133 / 2666 / 2933 / 3200MHz | |
| 1DPC 1R Max speed up to 4600 MHz | |
| 1DPC 2R Max speed up to 4000 MHz | |
| Supports Dual-Channel mode | |
| Supports non-ECC, un-buffered memory | |
| Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Expansion Slots | |
| CPU Native | 1 x PCIe 4.0 x16 Physical, x16 Electrical |
| Chipset | 1 x PCIe 3.0 x1 Physical, x1 Electrical |
| Multi-GPU | N / A |
| Graphics | |
| On-Board Graphics | 1 x HDMI 2.1 with HDR, maximum resolution of UltraHD 4K (3840 x 2160) @ 60Hz |
| 1 x VGA S-Sub, maximum resolution of 2048 x 1536 @ 50Hz, 2048 x 1280 @ 60Hz, 1920 x 1200 @ 60Hz | |
| Storage | |
| Chipset | 1 x PCIe 4.0 x4 M.2 Key M, supports M.2 2242 / 2260 / 2280 devices |
| 4 x SATA 6GB/s ports (Supports RAID 0 / 1 / 5 / 10) | |
| Intel Optane Memory Ready | |
| Connectivity | |
| USB | Intel B560 Chipset |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A ports (Rear I/O) | |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A ports (internal connector) | |
| 2 x USB 2.0 Type-A ports (internal connector) | |
| Genesys Logic GL850G | 4 x USB 2.0 ports (Rear I/O) |
| Audio | Realtek ALC892/896 Codec |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| LAN | 1 x Intel I219V Gigabit LAN Controller |
| Ports & Connectors | |
| Internal Connectors | 1 x 24-pin ATX main power connector |
| 1 x 8-pin ATX 12V power connector | |
| 4 x SATA 6Gb/s connectors | |
| 1 x USB 2.0 connector (support additional 2 USB ports) | |
| 1 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps connector (support additional 2 USB ports) | |
| 1 x 4-pin CPU fan connector | |
| 1 x 4-pin system fan connector | |
| 1 x Front panel audio connector | |
| 2 x System panel connectors | |
| 1 x Serial port connector | |
| 1 x TPM module connector | |
| 1 x Chassis Intrusion connector | |
| 1 x Clear CMOS jumper | |
| Back Panel Ports | 4 x USB 2.0 Type-A |
| 1 x RJ-45 Gigabit LAN Port | |
| 3 x 3.5mm HD Audio Connectors | |
| 1 x HDMI | |
| 1 x VGA D-Sub | |
| 2 x USB 3.2 Type-A Gen 1 5Gbps | |
| 1 x PS/2 Port | |
| LED Features | |
| On-Board | 4 x EZ Debug LED |
| 1 x 4-pin RGB LED connectors | |
| 2 x 3-pin RAINBOW LED connectors | |
| General | |
| Dimensions | Micro-ATX, 244 x 211 mm |
| Box Contents | 1 x MSI PRO B660M-E DDR4 Motherboard |
| 2 x SATA cables | |
| MSI EZ M.2 clips | |
| Driver DVD | |
| Quick installation guide | |
| Product registration card | |
| MSI Case Badge | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |