Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Model | R73602GD5-OC |
| Series | Radeon R7 300 |
| Graphics Processing Unit | AMD Radeon R7 360 |
| Interface | PCI Express x16 3.0 |
| Boost / Base Core Clock | 1100 |
| Memory Size (MB) | 2048 |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Interface | 128 bits |
| Memory Clock Speed (MHz) | 6500 |
| DVI Connectors | 1 (Dual-link DVI-I x 1), Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz |
| HDMI Connectors | 1 (version 1.4a), Max Resolution: 4096x2160@24 Hz |
| DisplayPort | 1 (version 1.2) | Max Resolution: 4096X2160@60Hz |
| Maximum Displays | 3 |
| HDCP Support | Yes |
| DirectX Version Support | 12 |
| OpenGL Version Support | 4.4 |
| Multi-GPU Technology | CrossFire |
| Card Dimension(mm) | 165x110x37mm |
| Card Weight (g) | 348 |
| Power consumption (W) | 100 |
| Recommended PSU (W) | 500 |
| Power Connectors | 6-Pin x 1 | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |