Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Model Number | R9 290X LIGHTNING |
| Series | R9 Series | General |
| Graphics Engine | AMD Radeon R9 290X |
| Video Memory | 4GB GDDR5 |
| Engine Clock | 1080MHz |
| Memory Clock | 5000MHz |
| Memory Interface | 512 bits |
| DirectX Support | 11.2 |
| Bus Standard | PCI Express x16 3.0 |
| Standard Display Connectors | 2 (Dual-link DVI-D), 1 x HDMI (version 1.4a), 1 x Displayport (version 1.2) |
| Cooling Type | Triple Force | Maximum Resolution |
| Display Output (Max Resolution) | 2560x1600 | Feature Support |
| Dual-link DVI | Yes |
| Crossfire Support | Y, 4-Way(SW) |
| OpenGL Version Support | 4.3 | Physical Specifications |
| Board Dimensions: | 302x131x55 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |