Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Radeon RX 5600 XT Graphics Cards |
| Model | Radeon RX 5600 XT GAMING X |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 5600 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1235 MHz |
| Game Clock | Up to 1460 MHz *1 |
| Boost Clock | Up to 1620 MHz |
| Stream Processors | 2304 |
| Effective Memory Clock | 12000 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| HDCP Support | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 3x DisplayPort 1.4 | |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| Illumination | RGB Mystic Light |
| Cooler | TORX Fan 3.0 |
| Dual Fan | |
| Power Requirements | |
| Power Consumption | 150 W *2 |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 297 x 58 x 140 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Notes | *1 Game Clock is the expected GPU clock when running typical gaming applications, set to typical TGP (Total Graphics Power). Actual individual game clock results may vary. |
| *2 This data is not fixed, it may differ by core clocks. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent quality product - Wynand, 14 February 2020
Awesome graphics card. Powerful and the fans keep it nice and cool. This and the R7 3700x are a perfect combo. Really does the job for 1080p gaming! Little bit more expensive than other manufacturers but well worth it