Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Radeon RX 570 |
| Model | RADEON RX 570 GAMING X 4G | Chipset |
| GPU | Radeon RX 570 Gaming X 4G |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1168 MHz |
| Boost Clock | 1293 MHz (OC Mode) | 1281 MHz (Gaming Mode) | 1244 MHz (Silent Mode) |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD Polaris | Memory |
| Effective Memory Clock | 7100 MHz (OC Mode) | 7000 MHz (Gaming Mode) |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| OpenCL | 2.1 |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model | 5.0 | Connectivity |
| Ports | 2x DisplayPort | 2x HDMI | 1x DL-DVI-D |
| Multi-Monitor Support | 5x Monitors Maximum |
| VR Ready | Yes | General |
| CrossFire Support | Yes, CrossFire Software (4-Way) |
| Cooler | MSI Twin Frozr VI Cooler | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Consumption | 150 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin | Features |
| GPU Features | MSI Torx 2.0 Fan | MSI Zero Frozr | RGB LED | Smooth Heatpipes | Solid Nickel Plated Baseplate | Premium Thermal Compound | Super Ferrite Chokes | TriDef VR | AMD CrossFire | AMD Eyefinity | AMD XConnect Ready | FreeSync Technology | HDR Ready | DirectX 12 Optimized | VR Ready | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 276 x 142 x 39 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |