Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Radeon RX 5700 Graphics Cards |
| Model | Radeon RX 5700 XT MECH OC |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 5700 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Core Name | NAVI 10 XL |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Boost Clock | Up to 1925 MHz |
| Base Clock | Up to 1670 MHz |
| Game Clock | Up to 1815 MHz *1 |
| Stream Processors | 2560 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | TorX Fan 3.0 |
| Solid Backplate | |
| OC Performance | |
| RDNA Architecture | |
| MSI Afterburner | |
| AMD FreeSync | |
| Power Requirements | |
| Power Consumption | 225 W |
| Recommended Power Supply | 750 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin, 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 232 x 126 x 46 mm |
| Weight | 794 g |
| Notes | *1 Game Clock is the expected GPU clock when running typical gaming applications, set to typical TGP (Total Graphics Power). Actual individual game clock results may vary. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!