Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6600 ARMOR 8G |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Compute Units | 28 |
| Ray Accelerators | 28 |
| ROPs | 64 |
| Base Clock | 1626 MHz |
| Game Clock | 2044 MHz |
| Boost Clock | 2491 MHz |
| Execution Units | 1792 RDNA2 Shaders |
| Texture Units | 112 TMUs |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB L3 |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 224 GB/s |
| 3D API Support | |
| DirectX | 12.1 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.1 |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model | 6.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 238 x 128 x 39mm (L x H x W) |
| Weight | 605g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |