Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | JetStream |
| Model | NE51070015P2-1041J | Chipset |
| GPU | GeForce GTX 1070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1683 MHz |
| CUDA Cores | 1920 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal | Memory |
| Effective Memory Clock | 8000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 | Connectivity |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 | 1x HDMI 2.0b | 1x DL-DVI-D |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes | General |
| SLI Support | Yes, HB SLI Bridge Supported |
| Cooler | Palit Dual TurboFan Blade Cooler | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Consumption | 150 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin | General |
| Features | 0-dB Tech | Copper Base | DrMOS | Dual BIOS | RGB Lighting | NVIDIA 3D Vision Ready | NVIDIA Ansel | NVIDIA DSR Technology | NVIDIA G-Sync | NVIDIA GameStream Technology | NVIDIA GPU Boost | NVIDIA MFAA Technology | NVIDIA Multi-Projection | NVIDIA PhysX Ready | NVIDIA Shield Ready | NVIDIA Vulkan API | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple Slot |
| Dimensions (LxH) | 285 x 133 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty (For All Purchases Made After 1 May 2019) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |