Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GeForce GTX 1660 |
| Model | GeForce GTX 1660 Dual (NE51660018J9-1161C) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| CUDA Cores | 1408 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Memory Bandwidth | 192GB/s |
| Effective Memory Clock | 8Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x Dual-Link DVI | |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320@60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | DrMOS |
| NVIDIA Turing | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA CUDA Technology | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Vulkan API | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA GameStream Technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Consumption | 120 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2-Slot |
| Dimensions | 235mm x 115mm x 40mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |