Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GTX 1660 Series |
| Model | NE51660S18J9-165F |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1830 MHz |
| CUDA Cores | 1408 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 8 Gbps |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort v1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x Dual-link DVI | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | NVIDIA Ansel |
| NVIDIA G-Sync Compatible | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| Package Contents | GeForce GTX 1660 Graphics Card |
| Utility Disc | |
| Installation Manual | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 168 x 122 x 40 (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (For All Purchases Made After 1 May 2019) |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
