| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GTX 1660 SUPER Series |
| Model | GamingPro OC (NE6166SS18J9-1160A) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1830 MHz |
| CUDA Cores | 1408 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x Dual-Link DVI | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Cooling | Dual Fan Design |
| Features | NVIDIA G-Sync Compatible |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDAI Highlights | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| DrMOS | |
| Premium quality backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Consumption | 125 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 235 x 115 x 40 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Palit GTX 11660 Super Graphics card - Clem, 15 February 2021
I bought the Palit GTX 1660 Super to compare against the ASUS STRIX GTX 1660 Super. I would pay the extra to get the ASUS. The Asus has a better build quality, and has a metal back plate compared to plastic.
you get better performance with the Asus than the Palit GTX1660 Super.
Asus would be worth the extra money.
Not sure if i just got a bad card.
- Great value GTX1660 Super - Gareth, 1 February 2021
Most people considering this product are likely on the fence of whether to get a 1650 Super or this 1660 Super. I can confirm, I have no regrets buying this card - great bang for the buck and nothing to complain about at all. Definitely worth the extra cash difference from the 1650 Super.
It seems many people wonder how to turn off the white LED accent under the geforce logo - in my circumstance, it can't be controlled via your motherboard software, however, Palit's Thunder Master program allows you to change the LED settings/turn it off completely (along with other overclocking features of course). If you have a windowed side panel the LED will definitely illuminate your room a bit and keep you up at night. - Really good GPU for it's range - HappyReviewer, 22 December 2020
This is a really good GPU at a good price.
- Great for 3D - Blessing, 1 December 2020
I am using it for 3D programs such as Unreal Engine 4, great performance. Swift delivery once stock had landed.
- Amazing - Otha, 30 November 2020
Best value GPU if you want to game in 1080p and 1440p in some titles. The palit version of the 1660 super is the cheapest you can find and is the fastest to sell out, so if it's in stock and you want to build a entry level PC for gaming then I recommend you hurry and buy it
- Solid GPU - AJ, 13 November 2020
I bought this GPU because of the cheaper price, would've liked to go with a 2060 Super, if my budget allowed, but went with the "next best thing". I am not disappointed!
It may just be silicon lottery, but it boosts to a stable 2145MHz on the core out of the box in all of the major benchmarks! This is an amazing card and can do 1440p gaming at 60fps (or greater) easily, with a mixed settings. With 1080p you can pretty much do ultra settings depending on the game. - Awesome GPU for the price - Nishay, 29 October 2020
This graphics card is absolutely great. I upgraded and i am completely satisfied, the performance is outstanding allowing me to game on ultra. I received my GPU in the best condition, thanks Wootware
- Palit GeForce GTX 1660 super - Kevin, 15 October 2020
The delivery was quick and easy. There are no problems with the card. It works really well for 1080p gaming. I thank Wootware for being so reliable and easy.
- Great service - Ismaeel, 12 October 2020
Service was awesome and the card runs everything at ultra
- Great value for the price! - Michael, 1 October 2020
Bought this as part of my build and i dont regret it at all. very good price regardless of who might say what about the brand, its really good and you wont get it at a better price! Great performance and great service.
- Great card for a great price. - Shaun, 18 September 2020
The Palit card is a great card for those looking to get into stable 1080p gaming in some of the newest titles. AAA games can see a stable 60fps+ on higher settings whilst last gen titles and lower demanding titles can see a stable 80fps+, some even on ultra settings.
Highly recommended card for Esports titles. the build quality is great and the acoustics, although audible, will present no issues to those with headsets. - Great Card - Joel, 10 September 2020
Great card that was super east to install and is performing just as expected. On relatively old rig i'm running Control on max settings (rtx off) and I get a solid 1080p 60Fps.
- Thumbs up - George , 27 August 2020
Happy with the card. It runs cool and its price to performance ratio is excellent. Its a little too plasticky for my taste but then its a budget card that can run most games at 1440p ultra and 4k at low settings.
- Great GPU - Marcel, 19 August 2020
Not an avid gamer, but wanted something that could handle it if needed. When I do occasionally play some shooters like CoD and CSGO, this card works better than expected with temps never going over 65 and framerates well above 100 for warzone and at 300 with CSGO with everything on ultra at 1080p. Also works great for watching 4K HDR Blurays.
- Great product and amazing service from WootWare - Johan, 13 August 2020
Great product working even better than expected. Absolutely best value for money! Brilliant pre-sale advice from WootWare team, extremely fast delivery(2weeks before I thought to see it). The best experience with no hassles or hold ups even during Covid lockdown. Great product and Best company to order from.
- Best value for 1080p - Myburgh, 9 August 2020
I have this gpu for two weeks now and it gets the job done. I paired it with a Ryzen 5 2600 and I get satisfied fps in many titles like Assassin's Creed, fortnite and Rainbow six siege. If you're on a R13000-R15000 budget I highly recommend pairing this with a Ryzen 5 1600af or a processor of your desire to reach 144+ fps on competitive games and 60+ fps(ultra) on open world games. And did I mention how Wootware price are on this gpu.You will not get this gpu for under R5000 at other retailers.
- Good! - Samuel, 1 August 2020
Good performance, Great service.
- Does the job - Gary, 21 July 2020
Great GPU, does the job very well with solid frame rates!