Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Dual |
| Model | RTX 2060 Dual (NE62060018K9-1160C) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1650 MHz |
| CUDA Cores | 2176 |
| RTX-OPS | 41T |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Bandwidth | 336 GB/s |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes, Vulkan API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x Dual-Link DVI-D |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | 3 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320@60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Palit DrMOS |
| 1st Gen Ray Tracing Cores Cores | |
| 2nd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost 4 | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 184W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 235mm x 115mm x 40mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
