| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | RTX 20 Series |
| Model | RTX 2060 SUPER Dual (NE6206S018P2-1160A) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2060 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1650 MHz |
| CUDA Cores | 2176 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| RTX-OPS | 41T |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x Dual-Link DVI-D | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | 3x Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | Real-Time Ray Tracing |
| NVIDIA Adaptive Shading | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GameStream Technology | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA Vulkan API | |
| Ray Tracing Cores | |
| Tensor Cores | |
| Palit Copper Base | |
| Palit DrMOS | |
| Dual Fan Cooler | |
| White LED Lighting | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 175W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 235 x 115 x 40 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great performance, not convinced about the build quality yet. - Michael, 28 August 2020
Performance is amazing, I am really enjoying the Palit RTX 2060 Super and happy with the purchase. It was odd to open a box with only the graphics card and packaging inside. This is probably nothing but the fans are made from very thin plastic and the card is light making it feel slightly cheap. I am a little worried about how long this card will last because of this. The 3 year warranty helps!
- Quiet and Cool - Johannes, 23 August 2020
I paired this card with a Ryzen 3700x on a X570 Tomahawk motherboard for a video editing build using Davinci Resolve Studio 16. I was concerned about noise levels as I also do audio recording in my studio. During normal operations, temperature hovers around 30 Deg C. With the included Thunder Master software, boost clock reach 1900 Mhz + with temp of 55 Deg and fans at 100% - safe overclock at 1800 Mhz boost. With MSI Afterburner - similar results, except that temperature reached 65 Deg C with 60% fan speed. When rendering 4K footage in Resolve Studio 16, Cpu @ about 15% with GPU @ about 95% - 7 minute 4K Panasonic clip without serious FX renders in just over 2 minutes. If your focus is video editing, I can confirm that rendering and playback is satisfactory for a mid level system in Resolve Studio 16. Card worked first time, installed the 'Studio/creator' drivers.
- Great services - Rudolff, 10 August 2020
everything went well I am happy with the services offered to me email resound was on par and all item got to me in great condition Thank you very much for everything it. bring me great joy to work with you
- RTX 2060 Super - Brendan, 22 July 2020
There is a reason why its called the SUPER edition , its SUPER good :)
Very happy with wootware service and the quality products they sell.
The purchase process was SUPER quick. - Not too bad! - Jan, 4 March 2020
Boosted to 1905MHz @ 73 Deg Celsius! Very happy with my purchase!
- Great for its price - Jarryd, 19 February 2020
So far so good, does get a bit hot at max 82 degrees(playing Metro Exodus on Ultra lol) doesn't throttle and the fan is a bit loud but it's an easy fix using the MSI afterburner fan settings.
Overall for its price, performance and the good service from Wootware - Awesome Little card - Shayne, 10 January 2020
Really decent little card! Not the most flashy of GPU cards out there but does the job and does it well! Recently managed to up the GPU boost clock up to 1710 Mhz with no hassles.
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR999.00
R849.00
Save: R 150!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
G.Skill F4-3000C16D-16GISB Aegis 16GB (2x8GB) DDR4-3000MHz CL16 1...
In stock with WootwareR3,099.00
R2,999.00
Save: R 100!
Verbatim 49375 Vi3000 1TB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,899.00
Save: R 100!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!














