Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GeForce RTX 20 Series |
| Model | NE62070015P2-1062A |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| CUDA Cores | 2304 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 448 GB/sec |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x Dual-Link DVI-D | |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| VR Ready | Yes |
| HDCP Support | Yes |
| General | |
| SLI Support | Yes, NVIDIA NVLINK Technology Supported |
| Cooler | Palit Dual Fan Cooler |
| Features | Real-time Ray Tracing In Games |
| NVIDIA Ansel Technology | |
| NVIDIA G-Sync & HDR Technology | |
| NVIDIA GPU Boost Technology | |
| NVIDIA Highlights | |
| LED Lighting | |
| Copper Base Plate | |
| DrMOS | |
| Palit ThunderMaster Utility | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550 W |
| Power Consumption | 175 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin, 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 235 x 112 x 40 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (For All Purchases Made After 1 May 2019) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great card - Patrick, 29 April 2019
Great card, exceeded my expectations and performs well at 1440p
Acoustics are pretty good as it doesn't make too much noise, remains pretty cool.
Some coil whine can be expected when stress testing, not not audible with regular use.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!