Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Weight | 286 g |
| Dimensions | 20.6 x 18 x 8.9 cm |
| Brand | Redragon |
| Colour | Black |
| Driver | 40mm Neodymium drivers |
| Sensitivity | 113dB |
| Frequency range | 20Hz-20KHz |
| Microphone sensitivity | -38+/-5dB |
| Cable length | 6 foot (2 Meters) |
| Headset jack | 3.5mm gold plated |
| System support | Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Description | The Redragon Scylla Gaming Headset is the best way to start off your gaming venture if you are looking at getting something incredible without breaking the bank – at Redragon knows exactly how to do just that. | The lightweight gaming headset, with an omnidirectional Microphone, Stereo headset with 113dB sensitivity and 40mm directional drivers, delivers extreme audio precision and the ultimate comfort for prolonged gaming sessions. It even boasts Noise Reducing Closed Ear Cups using Soft Comfortable Signature Memory Foam with highly adjustable headband for perfect fit. |
| Features | Crystal clear sound and excellent noise isolation | Lightweight and comfortable | The omni-directional microphone offers optimized noise and echo cancelling technology for your voice chat during gaming sessions | High quality cable with smart in-line volume control | 2m long high-quality cable comes with a gold plated 3.5mm connector and smart in-line volume controller | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!