Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Weight | 200 g |
| Dimensions | 41 x 12.4 x 7.3 cm |
| Brand | Redragon |
| Cable Length | 2m |
| Voltage | 1.5V |
| Current | 15mA |
| Power Supply | 1 x AA |
| Colour | Black/Red |
| Description | A simple setup of the Redragon MIRAGE gaming mouse can equip each of the seven programmable buttons with custom macros and combining keys to achieve high productivity and efficiency. | The MIRAGE gaming mouse will go into power saving mode automatically after 5 to 10 minutes of inactivity. To wake up the mouse simply use any programmable keys to instantly continue working or playing. |
| Features | Built for Competitive Gaming | 7 Programmable Buttons | Supreme Comfort and Ergonomic Design | Voltage: 1.5 V | Current:15mA | USB: USB 2.0 (The wireless tiny USB receiver can be inserted into the slot next to the battery slot, allowing ease of storage when not used.) | Power Supply:1 x AA | Polling rate: 500HZ | Tracking System: Optical | 6 DPI level: 800/1200/1600/2400/3200/4800 DPI adjustable | Key Lifetime: 10 million times | Compatible: Windows 10, 8, 7, Vista, XP, Mac10 or later operating system | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |