Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Weight | 167 g |
| Dimensions | 12.7 x 6.6 x 3.8 cm |
| Brand | Redragon |
| Colour | Black/Red |
| DPI | DPI Adjustable up to 10000DPI (500/1000/2000/3000/4000) with 1000 Hz polling rate and 6600 frames per second |
| Mouse Type | Wired |
| Max Acceleration | 20g |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Backlight | 16 million colors backlight with 3 lighting modes |
| Programmable Buttons | 10 programmable buttons with 5 memory modes |
| What's in the Box | 1xPhoenix 10000DPI Gaming Mouse | 1xUser Manual |
| Description | The ultimate gaming mouse for people who love options, the Redragon Phoenix gaming mouse, just got upgraded – an upgraded switch now allows for a more tactile response on your click, as well as an upgraded sensor that means for greater DPI, smoother surface travel and more accurate cross-hair movement on screen – taking you to the next level. | It features 16 million colour options, 10 programmable buttons with 5 memory modes. The perfect gaming solution for a gamer in demand. |
| Features | DPI Adjustable up to 10000DPI (500/1000/2000/3000/4000) with 1000 Hz polling rate and 6600 frames per second | 10 programmable buttons with 5 memory modes | 16 million colors backlight with 3 lighting modes | TEFLON base, ABS material and an ergonomic body | Design for right-handed or left-handed | 5 adjustment weights for balance and weight | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |