Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Weight | 130.4 g |
| Dimensions | 11.1 x 7.1 x 3.8 cm |
| Brand | Redragon |
| Colour | Black/Multi-colours |
| DPI | 5 level DPI (user adjustable 500/1000/2000/3000/5000 DPI) |
| System Requirements | PC with USB port Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista and Windows XP |
| What's in the Box | 1xM710 MEMEANLION CHROMA Gaming Mouse | 1×8-piece weight tuning set | 1xuser manual and driver CD |
| Cable Length | 2m |
| Description | The Redragon Memeanlion Chroma Gaming mouse is designed for Gamers who demand the very best performance. The mouse offers a ambidextrous ergonomic form factor for complete comfort, but where it really shines is with its new look and feel design. The first Chroma design Redragon mouse, it boasts a sleek and stealthy design with full RGB stripes and badge, giving you the best in customization and hardware. | Ideal for FPS gaming, the Redragon M710 features a 5000 DPI optical gaming sensor with advanced tracking and high-speed motion detection for precise control. Offering on-the-fly DPI and profile switching so you always make the right moves in any game situation. |
| Features | 5 level DPI (user adjustable 500/1000/2000/3000/5000 DPI), 1000 Hz polling rate, 20G acceleration, Omron micro switches | Total personalization: Set it up your way with 7 customizable colours, Chroma lighting and breathing effects | Adjustable DPI levels, 8 programmable buttons, 3 user profiles each with distinct light colour for quick identification, and an 8-piece adjustable weight tuning set (2.4g x8) | Built for comfort: ambidextrous ergonomic design, feels comfortable in either left hand or right hand, tuned buttons reduce click fatigue during marathon multiplayer sessions | Durable smooth TEFLON feet pads and contoured body for ultimate gaming control | Textured side grips deliver a confident and comfortable grip | Supports Windows 10, 8, 7, Vista, XP or later operating system | High-end 6ft braided-fiber cable with gold-plated USB connector for greatest durability and signal accuracy | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |