Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Weight | 155 g |
| Dimensions | 12.6 x 6.7 x 3.8 cm |
| Brand | Redragon |
| Colour | Black/Red |
| DPI | 5 DPI level (500/1000/2000/3000/4000) |
| Mouse Type | USB port 2m |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Backlight | Full colour backlight can be set with 5 pre-defined working modes and can be adjusted |
| Programmable Buttons | 11 programmable buttons with Macro command |
| What's in the Box | 1 x M906 Gaming Mouse | 1 x Instruction Manual |
| Design | Ergonomic design, comfortable hand rest and quick operation |
| Description | Redragon is always bringing you something new, and this time the Redragon Mars Gaming Mouse has taken gaming telemetry to the next level. With a built-in LCD Display that gives you real-time feedback of clicking counts and hand travel distance, you can now more accurately measure your gameplay to better refine your play style. | The 4000 DPI mouse supports a wide variety of grip styles and hand sizes. 5-programmable user modes and macros, 5 colour LED DPI indicator and a Durable smooth TEFLON feet pads. Whether you are right or left-handed, use a claw, palm, or fingertip grip, the Redragon Mars will stay comfortable in your hand even during the most action-paced games. |
| Features | 11 programmable buttons with Macro command | Unique LCD Screen Status Display (tracking clicks per second, mousepad travel distance and total mouse clicks per game) | 5 DPI level (500/1000/2000/3000/4000) | Full colour backlight can be set with 5 pre-defined working modes and can be adjusted | Ergonomic design, comfortable hand rest and quick operation | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!