Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | H510 Series |
| Model | H510 Zeus-X RGB Wireless (H510-WL) |
| Colour | Black & Red |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 53mm |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Driver Sensitivity | N/A |
| Microphone | |
| Microphone Features | On-Board mute function |
| Polar Pattern | Omni-directional, noise-cancelling |
| Microphone Frequency Response | 100–10000 Hz |
| Sensitivity | -21.5 dBV (0dB=1V/Pa at 1kHz) |
| Wireless | |
| Receiver | USB 2.0 Type-A |
| 2.4Ghz Range | Up to 10m |
| Power | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Polymer |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time | 3 hours from low battery |
| General | |
| RGB | Yes, on-board driverless RGB lighting |
| RGB Mode switch button controls lighting | |
| Compatibility | PC, PlayStation 4, Nintendo Switch (Docked) |
| Features | Immersive Surround Audio |
| 2.4GHz Wireless Direct with low latency | |
| Driver-less Operation | |
| Wired Connectivity (4-pole 3.5mm Audio Jack) | |
| On-Ear Volume and Mute Controls | |
| Memory Foam Earpads and Padded Headband | |
| Weight | 0.341kg |
| Box Contents | 1x Redragon H510 ZEUS-X Headset |
| 1x 2.4Ghz Nano Receiver | |
| 1x 3.5mm Cable | |
| 1x Detachable USB Type-C Cable | |
| 1x User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome - Wiehann, 8 April 2024
Great Quality, Nice and sturdy. Great sound quality. Very Comfy cushions. Moved from a PS4 gold headset to this and I'm thinking of buying another one just incase. Would recommend this to anyone.