Product Description
Additional Information
Reviews (3)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Keyboard & Mouse Combo |
| Model | RD-S101-3 |
| Keyboard | |
| Model | Redragon K503 HARPE |
| Layout | US International |
| Full Size 104 Keys | |
| Matrix | 19 Key Rollover |
| Anti-Ghosting | |
| Multimedia Keys | 20 |
| Switch Type | Membrane |
| Cable | 1.8m High-Strength Braided Diber Cable with Gold Plated USB |
| Mouse | |
| Buttons | 6 |
| 5 Programmable Buttons | |
| Resolution | 3200 DPI |
| Acceleration | 15g |
| Cable | 1.8m USB |
| Package Contents | Redragon M601 CENTROPHORUS 3200 DPI Gaming Mouse |
| Redragon K503 HARPE Membrane RGB Gaming Keyboard | |
| User Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Redragon RD-S101-3 - Herman, 11 January 2023
Very soft responsive keys. Mouse and keyboard solid I am extremely happy with my purchase!!
- Excellent Value - Wikus, 25 November 2021
Keyboard very silent response is solid.Mouse the real star just not for big hands motion is smooth and buttons click well.If you dont like mechanical keyboard this set is the way to go.
- Redragon RD-S101-3 Wired Black Gaming Keyboard & Mouse Combo - John, 22 September 2021
Very soft and responsive keys on the keyboard, good for gaming. The mouse has a button for mouse response speed, which is awesome, and makes game reaction fast or slow with 4 different settings, adjusting your game play like you want it. Glad I went for this combo set, definitely worth it.