Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | RYLO |
| Model | S141 |
| Keyboard Specifications | |
| Keyboard | Shiva K515 Membrane Gaming Keyboard |
| Keys | 98-Key Layout |
| Macro Keys | 4 Onboard Macro Keys |
| Anti-Ghosting | 26 Anti-Ghost Keys |
| Switch Type | Linear Membrane |
| Backlighting | RGB with 7 Preset & 6 Custom Modes |
| Media Controls | Dedicated Media Controls |
| Connectivity | Wired / Tri-Mode (BT / 2.4GHz / Wired) |
| Cable | Detachable |
| Height Adjustable | Yes |
| Keyboard Size | 15.08 × 6.14 × 1.57 inches |
| Keyboard Weight | 0.58 kg |
| Mouse Specifications | |
| Mouse | Redragon Trident M616 Gaming Mouse |
| DPI Range | 800 - 10,000 DPI (Adjustable) |
| Sensor | Optical Pixart 8925 |
| Programmable Buttons | 6 |
| Side Macros | 2 |
| Mouse Button Type | HUANO Switches |
| Durability | 10 Million Clicks |
| Mouse Size | 4.88 × 2.56 × 1.61 inches |
| Mouse Weight | 0.135 kg |
| USB Interface | USB 2.0 / 3.0 Compatible |
| Cable | 1.8M Braided-Fiber Cable |
| Onboard Memory | Yes |
| General | |
| Colour | Black |
| Weight | 955 g |
| Dimensions | 40 × 5 × 24 cm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Logitech 920-002562 MK120 Wired Black Keyboard and Mouse Combo
In stock with WootwareR349.00
R269.00
Save: R 80!
Logitech 920-003161 MK220 Cordless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR599.00
R399.00
Save: R 200!









