Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | 4-in-1 Combo |
| Model | RD-S148 |
| Keyboard | |
| Product Name | SHIVA Membrane Gaming Keyboard |
| Layout | 98-Key Compact |
| Backlighting | Full Dynamic RGB Backlighting |
| Macro Keys | 4 On-Board |
| Multimedia Keys | 5 |
| Anti-Ghosting | 26-Key |
| Switch Type | Linear Membrane |
| Height Adjustable | Yes |
| Cable Detachable | Yes |
| Hot Swappable | No |
| Dimensions | 383 x 155.9 x 39.8 mm |
| Weight | 580 g |
| Mouse | |
| Product Name | TRIDENT RGB Gaming Mouse |
| Sensor | Optical Pixart 8925 |
| DPI | 800–10,000 |
| Programmable Buttons | 6 |
| Button Switch | HUANO |
| Durability | 10M Clicks |
| Connectivity | Wired |
| Interface | USB 2.0 |
| Cable | 1.8m Braided-Fiber |
| On-Board Memory | Yes |
| Weight | 92 g |
| Dimensions | 124 x 65 x 40 mm |
| Headset | |
| Product Name | ARES RGB Gaming Headset |
| Driver Size | 40mm |
| Frequency Response | 20Hz – 20kHz |
| Sensitivity | 103dB |
| Microphone | Omnidirectional |
| Mic Sensitivity | -45±3dB |
| Mic Impedance | 2.2KΩ |
| Cable Length | 2.0m ±0.1m |
| Plug | 3.5mm x 2 + USB |
| RGB Lighting | Yes |
| Weight | 233 g |
| Dimensions | 178 x 189 x 82 mm |
| Mouse Pad | |
| Product Name | PISCES Medium Gaming Mouse Pad |
| Surface | Silk-Processed Cloth |
| Base | Natural Processed Rubber |
| Waterproof Coating | Yes |
| Size | Medium |
| Dimensions | 330mm x 260mm x 3mm |
| Package Contents | |
| SHIVA Membrane Keyboard - Black | x1 |
| TRIDENT RGB Gaming Mouse - Black | x1 |
| PISCES Medium Mouse Pad - Black | x1 |
| ARES RGB Gaming Headset - Black | x1 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Logitech 920-002562 MK120 Wired Black Keyboard and Mouse Combo
In stock with WootwareR349.00
R269.00
Save: R 80!
Logitech 920-003161 MK220 Cordless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR599.00
R399.00
Save: R 200!









