| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | 4 in 1 Gaming Combo |
| Model | S101-BA |
| Mouse | |
| Frame Rate | 4,000 fps |
| DPI | 3,200 (1000 / 1600 / 2400 / 3200 4-Level Adjustment) |
| Acceleration | 15 G |
| Buttons | 6 (5x Programmable) |
| Lighting | Red LED (Toggle On/Off) |
| Features | 8x Piece Weight Tuning Set (8x 2.4 g) |
| Durable Smooth Teflon Feet and Contoured Body for Ultimate Gaming Control | |
| Ergonomically Designed and Quality ABS Construction | |
| Keyboard | |
| Matrix | 104 Keys |
| Keyboard Size | Standard |
| Lighting | RGB, 4x Backlight Colour Effects, 5x Backlight Breathing Speed Levels |
| Media Keys | 25x Keys without Conflict |
| 12x Multimedia Keys | |
| 8x Independent Control Keys for Quick Management | |
| Features | Splash-Proof Design |
| Laser-Engraved Keys | |
| Gaming Mode Windows Lock | |
| Interface | USB |
| Cable Length | 1.5 m |
| Cable Type | 3mm Diameter High-Strength Braided Fiber Cable |
| Headset | |
| Drivers | 40 mm Directional |
| Microphone | Boom |
| Sensitivity | 103 dB |
| Transducer Principal | Closed |
| Features | Delivers Extreme Stereo Audio Precision |
| Ultimate Comfort for Prolonged Gaming Sessions | |
| Noise Reducing | |
| Soft Comfortable Signature Memory Foam | |
| Highly Adjustable Headband | |
| Interface | 3.5mm Jack |
| Cable Length | 1.8 m |
| Mousepad | |
| Design | Silk-Processed Cloth Surface |
| Base Material | Anti-Slip Natural Processed Foam Rubber |
| Large, Flexible Design Adapts to Different Surfaces | |
| Waterproof | |
| Ensures Smooth, Ultra-Precise Movements | |
| Stitched Edges Prevent Damage and Curling | |
| General | |
| Operating System Support | Windows 10, 8, 7, Vista, XP |
| Mac OS (Limited Keyboard Support) | |
| Package Contents | Redragon M601 Gaming Mouse |
| Redragon LED RGB Gaming Keyboard | |
| Redragon Garuda Gaming Headset | |
| Redragon Large Gaming Mouse Pad | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Awesome!!! - Dane, 3 July 2018
Gotta start off an say this is an awesome an amazing bundle, definitely worth the money.
Keyboard is solid, has a slight mechanical feel, love the lighting affects
Mouse is great, feels well rounded with a slight rough texture for grip, pulsating light also very cool
Mouse pad is has large surface area an feels great with the mouse
Headset is pretty decent, cool design, cable length slight short.
I'll definitely recommend people getting it, worth every cent. - Bang for buck - Fateshaper, 13 June 2018
Keyboard: It is no mechanical keyboard,yet it is very responsive. You don't have to hulk smash them boards,a gentle key stroke is enough. You can never have enough RGB,I appreciate the different modes,dimness it possesses.
Mouse: It might not be the best,however,it satisfies all my needs. Very responsive,various modes,hot keys etc.
Headphones: The headphones are meh,they are okay for the price though.
Overall a great hamper for the price,I'd recommend. - Amazing - Robin, 4 June 2018
Really amazing to use, the keys are nice, responsive and soft on the fingers. The mouse has different modes that you may choice from from slow to really fast. The LED lights have five different modes with speeds and you can make it dim or bright. The headphones are just a bonus.