Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Roccat |
| Series | Cross |
| Model | ROC-14-510 |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 149 x 196 x 80 mm |
| Weight | 185 g |
| Driver Units | |
| Measured Frequency Response | 20 - 20,000 Hz |
| Impedance | 32Ω |
| Maximum SPL | 98 dB @ 1 kHz |
| Drive Diameter | 50 mm |
| Driver Unit Material | Neodymium Magnet |
| Microphone | |
| Sensitivity | -42 dB @ 1 kHz |
| Impedance | 2.2kΩ |
| Signal-to-Noise Ratio | 58 dB |
| Connectivity | |
| PC Cable Length | 2.35 m (Detachable) |
| PC Jack Plug | Dual Plug 3.5 mm (3-Pin) |
| Mobile/Console Cable Length | 1.2 m (Detachable) |
| Mobile/Console Jack Plug | Single Plug 3.5 mm (4-Pin TRRS CTIA) |
| System Requirements | |
| Audio Port | 3.5 mm Jack Socket Required |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |