Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Roccat |
| Series | Kain 200 |
| Model | ROC-11-615-BK |
| Sensor Specifications | |
| Sensor Type | ROCCAT Owl-Eye Optical Sensor with 16000 DPI |
| Sensor Model | PixArt PMW3335 |
| Acceleration | 40G |
| Maximum Speed | 400 IPS |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Lift-Off Distance | Adjustable Lift-Off Distance |
| General | |
| Colour | Black |
| Microprocessor | 8051 based MCU 36MHz |
| Onboard Memory | 512Kb |
| USB Cable | 1.8m Micro USB to USB Cable |
| Switches | Incl. Omron Switches |
| Lighting | AIMO Illumination |
| Features | ROCCAT Easy-Shift[ ] Technology |
| ROCCAT Swarm Software Suite | |
| 2.4GHz Wireless Transmission | |
| Battery | 1000mAh Inbuilt Li-Ion Rechargeable Battery |
| Dimensions | 43mm x 65mm x 124mm |
| Weight | 105g |
| System Requirements | USB 2.0 |
| Internet Connection | |
| Operating System | Windows 7 Or higher |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |