Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Roccat |
| Series | Kone |
| Model | ROC-11-810 |
| Colour | Black |
| Sensor | Pro-Aim Laser Sensor R3 |
| 10.8 Megapixel | |
| DPI | Up to 8200 dpi |
| Acceleration | 30 G |
| Switches | Omron Switches |
| Tracking Speed | 150 ips (3.8 m/s) Maximum Speed |
| On-Board Memory | 576 kb |
| Lift-Off Distance | 1 - 5 mm |
| Polling Rate | 1,000 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Data Channel | 16-bit |
| Lighting | 4-LED RGB Illumination (33 Discrete Colours, Plus a Variety of Active Effects) |
| Features | Roccat Easy-Shift Duplicator Technology |
| Roccat Click Master Switch Technology Powered by Omron | |
| 72MHz Turbo Core V2 32-bit Arm Based MCU for Lightning-Fast Computing Speed | |
| Tracking and Distance Control Unit for Less Pick-Up Flight for Precise Gaming | |
| 4D Titan Wheel - Four Directions with Advanced Tilting Technology | |
| 8x Programmable Mouse Buttons | |
| 4x Easy-To-Clip-In Weights (4x5g) for Individual Weight Adjustment | |
| Cable Type | Braided, USB |
| Cable Length | 1.8 m |
| Dimensions | 75 x 40 x 130 mm |
| Weight | 120 g |
| System Requirements | Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP (32/64-bit) |
| USB 2.0 Port | |
| Internet Connection for Driver Installation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |