Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Roccat |
| Series | Arvo |
| Model | ROC-12-524 |
| Keyboard Backlighting | 6x Illuminated Status Keys (Directional Keys, Mode Switch Button, Caps Lock Key) |
| Polling Rate | Up to 1000 Hz |
| Matrix | Enhanced Anti-Ghosting Capability |
| Keyboard Size | Compact |
| Media Keys | 3x Programmable Thumbster Keys |
| 2x Programmable Macro Keys | |
| Features | Compact Keyboard Layout with 97 Keys |
| Medium-Height Keys with an Optimum Keystroke Response and Perfect Pressure Point | |
| Key Deactivation for Disabling Windows, Menu, Caps Lock and Tab Keys | |
| Mode Switch Button for Switching Between Dual Assignment Num Pad (Num Pad and Gaming Mode Function) | |
| High Durability with Robust Metal Base | |
| Ultra Effective Non-Slip Base with Special Lock-On Keyboard Feet for a Comfortable Gaming Height | |
| Cable Length | 2m |
| Connectivity | USB |
| System Requirements | Windows 7 (64/32 bit), Vista (64/32 bit), XP (64/32 bit) |
| USB 1.1 Port | |
| Internet Connection for Driver Installation | |
| Dimensions | 393 x 29 x 142 mm |
| Weight | 590 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!