Features 

Product Description
Additional Information
Reviews (0)


| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Romoss |
| Series | Power Bank Series |
| Model | PEA40 Zeus 40000mAh 22.5W Power Bank (PEA40-152-2133H) |
| Capacity | 40,000mAh (148Wh) |
| Rated Capacity | 24,000mAh (5V @ 3A) |
| Input (Charging) | Type-C: 5V-2A/9V-2A |
| Micro USB/Lightning: 5V-2A/9V-2A | |
| Output (Discharging) | Type-C: 5V-3A/9V-2A/12V-1.5A |
| USB-A (1): 5V-3A/9V-2A/12V-1.5A | |
| USB-A (2): 4.5V-5A/5V-4.5A or 9V-2A or 12V-1.5A | |
| Safety Protocols | Overcharge Protection |
| Overcurrent Protection | |
| Reset Protection | |
| Over-discharge Protection | |
| Overvoltage Protection | |
| Battery Overvoltage Protection | |
| Overpower Protection | |
| Anti-reverse Protection | |
| Short Circuit Protection | |
| Battery Overcurrent Protection | |
| Features | Power Delivery 3.0 Capable |
| Supports Qualcomm QuickCharge | |
| Supports Huawei SCP Fast Charging | |
| Quick Charge Support | |
| PD Two Way 22.5W | |
| Intelligent LED Display | |
| Three Inputs | |
| Two USB Outputs | |
| Dimensions | 169 x 82 x 44mm (L x W x H) |
| Weight | 916g |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |