Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Romoss |
| Series | Power Bank |
| Model | PEA60 |
| Capacity | 60000mAh (222Wh) |
| Input | 5V-2A or 9V-2A (Micro USB) |
| 5V-3A or 9V-2A (Type-C) | |
| 5V-2A or 9V-2A (Lightning) | |
| Output | 5V-2A or 9V-2A or 12V-1.5A |
| 4.5V-5A or 5V-4.5A or 9V-2A or 12V-1.5A | |
| Single Port: 5V-2.4A | |
| Safety Protocols | Overcharge Protection |
| Overcurrent Protection | |
| Reset Protection | |
| Over-discharge Protection | |
| Overvoltage Protection | |
| Battery Overvoltage Protection | |
| Overpower Protection | |
| Anti-reverse Protection | |
| Short Circuit Protection | |
| Battery Overcurrent Protection | |
| Features | Power Delivery 3.0 Capable |
| Supports Qualcomm QuickCharge | |
| Supports Huawei SCP Fast Charging | |
| Charge 4 Devices Simultaneously | |
| Three Inputs & Four Outputs | |
| High-Quality Battery Cells | |
| Large Digital LED Display | |
| General | |
| Dimensions | 180 x 83 x 66mm (L x W x H) |
| Weight | 1322g |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |