| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sabrent |
| Series | ROCKET |
| Model | SB-ROCKET-256 |
| Capacity | 256 GB |
| Interface | PCIe Gen 3 x 4 |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Performance | |
| Sequential Read (Max) | Up to 3,100 MB/s |
| Sequential Write (Max) | Up to 1,050 MB/s |
| Random Read (Max, IOPS), 4KB QD32 | Up to 167,000 IOPS |
| Random Write (Max, IOPS), 4KB QD32 | Up to 256,000 IOPS |
| NAND Flash | BiCS3/BiCS4/B27 |
| Mean Time Between Failures (MTBF, Hours) | 1,800,000 Hours |
| Power Management | |
| Power Consumption | Read: 5.1 |
| Write: 3.1 | |
| Power Supply | 3.3 V |
| General | |
| Features | Power Management Support for APST / ASPM / L1.2 |
| Supports SMART and TRIM Commands. Supports ONFi 2.3, ONFi 3.0, ONFi 3.2 and ONFi 4.0 Interface | |
| Advanced Wear Leveling, Bad Block Management, and Over-Provision | |
| Includes Free Sabrent Acronis True Image For Cloning, Backup and Recovery | |
| CTL | E12/E12S |
| Data Correction | LDPC |
| Operating Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Non-Operating Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Shock, Non-Operating: 0.5 ms (Gs) | 1,500 |
| Compliance | CE, FCC, BSMI, RoHS |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.35 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty (Free and Fast Online Registration Required) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- To DRAM (Sabrent ROCKET) or not to DRAM (Mushkin 250GB) - MJ, 22 October 2020
I agree with the above Reviews.
BUT...
If you aren't technically gifted and like me not part of the PC Master Race ..
Then read further.
My Personal experience was far from perfect as I never realized the intricacies that are involved in SSD M.2 NVME drives and trying to clone drives from existing ssd's, never mind knowing how old ssd partitions transfer onto new m.2 drives and the problems they can bring forth if not done correctly... or that they were a thing etc.
Finding little to no real information that was of any real help I had to soldier through and learn by trial and error with a google here and a google there.
Once setup and going my experience with the Sabrent Rocket increased Dramatically.
As I completely abandoned the cloning bit.
Backed up my previous win 10 recovery files on a USB and did a complete fresh install of Win 10 on the Sabrent Rocket.
I Activated the new Win 10 on my Microsoft profile and restored my backups via the usb.
Not everything was perfect from the word go after that as expected, with various updates going all round.
But after everything was updated from mobo/gpu drivers to win updates etc it went smooth sailing.
So my advice.
Don't bother cloning, yes its not the ideal situation I know.
But trust me, its far less hassle to backup Win recovery and do my above route than trying to clone drives.
Updating Firmware through Sabrent's website was far from user friendly and the monitoring software for this specific m.2 nvme Sabrent Rocket 256gb was a hassle to find as its not available on the main sites firmware update list.
You have to dig a bit to find it.
So some:
Pros:
Excellent random and sequential write performance
Minimal performance loss from thermal throttling
Decent write-rate sustainability
Five-year warranty
Much higher sequential speeds than SATA drives
Compact form factor
Cons:
Small SLC cache
Price a little bit on the high side
Some thermal throttling
Thermal sensor off by around 15°C
Some technical info from
https://www.techpowerup.com/review/sabrent-rocket-1-tb-m-2-nvme-ssd/15.html
That swayed me from going with Mushkin and instead use Sabrent.
The Sabrent Rocket is the bigger brother of the Rocket Q .
While the Rocket Q is highly optimized for cost and value, using QLC flash, the Rocket is targeted at more demanding users who want higher performance.
Internally, the Sabrent Rocket uses the highly popular Phison E12S controller we've seen on many other SSDs before, paired with 96-layer TLC flash from Micron.
Unlike some value-oriented drives, a DRAM cache chip is available.
DRAM on an SSD is used as fast temporary storage for the drive's internal mapping tables, which translate between physical disk addresses as seen by the OS and the actual location of where the data is stored in the flash chips: "which chip, at which location". Using DRAM has a speed advantage as it operates much faster than flash, but it's a cost/performance trade off. DRAM makes a big performance difference for random writes, especially when those are spread out over a larger area.
The Mushkin MKNSSDHL250GB-D8 Helix-L 250GB M.2 (2280) PCIe NVMe available for R769.00 as of writing.
Does not have a DRAM cache as far as I could find out.
I am very pleased with my Sabrent Rocket,I highly advise it for the sub R1000 market.
Being 256gb its a tad more durable space wise than a 128gb ssd. - Wait what?! - Wes, 29 July 2020
It's really amazing that Windows installed in less than 2 minutes, and that booting up literally takes 20 seconds! I love it!
- Just as adertised - Charl, 5 June 2020
I installed windows from a usb drive in exactly 1 minute and 20 seconds on this drive. I ran a few benchmarks and got the advertised results. This product is perfect for users and enthusiasts alike especially at this price-point. Great product
- Sabrent SB-Rocket 256GB - Kevin, 20 April 2020
Very good value for money. Installed in a Dell I3 laptop and its given a very significant performance improvement. The Sabrent website has downloadable software to change the sector size on the SSD if required (mine was 512) and disk cloning software that worked flawlessly. Comes well packaged in a small metal box.