| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sabrent |
| Series | ROCKET |
| Model | SB-ROCKET-512 |
| Capacity | 512 GB |
| Interface | PCIe Gen 3 x 4 |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Performance | |
| Sequential Read (Max) | Up to 3,400 MB/s |
| Sequential Write (Max) | Up to 2,000 MB/s |
| Random Read (Max, IOPS), 4KB QD32 | Up to 357,000 IOPS |
| Random Write (Max, IOPS), 4KB QD32 | Up to 456,000 IOPS |
| NAND Flash | BiCS3/BiCS4/B27 |
| Mean Time Between Failures (MTBF, Hours) | 1,800,000 Hours |
| Power Management | |
| Power Consumption | Read: 5.4 |
| Write: 4.0 | |
| Power Supply | 3.3 V |
| General | |
| Features | Power Management Support for APST / ASPM / L1.2 |
| Supports SMART and TRIM Commands. Supports ONFi 2.3, ONFi 3.0, ONFi 3.2 and ONFi 4.0 Interface | |
| Advanced Wear Leveling, Bad Block Management, and Over-Provision | |
| Includes Free Sabrent Acronis True Image For Cloning, Backup and Recovery | |
| CTL | E12/E12S |
| Data Correction | LDPC |
| Operating Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Non-Operating Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Shock, Non-Operating: 0.5 ms (Gs) | 1,500 |
| Compliance | CE, FCC, BSMI, RoHS |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.35 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty (Free and Fast Online Registration Required) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- SSD Scratch drive - Stephen, 6 August 2021
Recommended to me by Wootware support. Great value, really fast. I mainly use my PC for Photoshop and Lightroom and I installed this for use a a scratch drive and it has made a significant difference to my machine's performance.
- Perfect as a high performance gaming drive - Petrus, 22 May 2021
Bought this at on sale for R1500, and it's fantastic value for money. With the 3.2GB/s read speed and 512GB storage capacity, it's great for a drive to run your most demanding games off. Opted to not install operating system on it, since I have a SATA SSD that works fine for it, so there are no background processes that reduce loading times. Bought this 8 months ago and haven't had a single issue with it, along with the 5 year warranty, it instills a lot of confidence in the durability of the drive.
- Amazing value and speeds - Will, 25 January 2021
- Excellent read/write speeds as described
- online warranty registration is a plus
- radically improved Windows boot time and day-to-day usage
10/10 would recommend - Great Product - Mark, 30 October 2020
Excellent Value for money , best price for the fastest read and write speeds ( good quality no issues)
- Excellent product so far; horrible cloning software. - Haiko, 16 October 2020
While I'm happy with the drive itself, I can't recommend using the Acronis software advertised on the package as "free cloning tool worth $30". I tried to clone my existing Windows 10 installation from my current SSD to this M2 drive and it broke the boot partition of my current drive, and didn't create one for this drive. It took 6 hours out of my work day to fix the issue, during one of the busiest times of the year. Now I still have not been able to use this drive, because I'm going to wait for a quieter time to try again (with different software).
- Great - Stefan, 23 September 2020
Cloning old ssd was simple enough, Sabrent drive dropped my file system format but it was probably windows + a powercycle that caused it, just booted a different os and reassigned the format.
- Excellent service and product quality - Preneshen, 22 August 2020
I was a bit skeptical at first so i decided to look at some reviews from wootware customers. Quite satisfied i placed an order for an ssd and the response time was amazing especially the status updates for each stage of the delivery.
- Does exactly what the box says - Derryn, 3 August 2020
It is a good NVME drive, it performs well and reliably. Your read and write speeds, are as advertised. I have only used it for a short time but it looks great so far.
- No more hanging. - Sibonelo, 20 July 2020
Excellent value for money! My Sabre 15-G8 used to freeze, even just loading a song sometimes took more than 10 seconds. although it came with 8gig ram and I7 8750H processor. Now booting up takes less than 15seconds. Android studio is ever ready, no more long build times. I thought I was going to need more ram on top of the 8gig i already have. but all i needed was this ssd. Now my 1tb hdd is formatted for storage, while ssd is dedicated to os and applications. Thanks for the after sales support Wootware, keep it up! . My parcel came in just 3-4 days after shipping. When its time to build a desktop, ill come to you.