Features 








Product Description
Additional Information
Reviews (0)









| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-K551 |
| General Features | |
| Total Power | 340 W |
| Number of Channels | 3.1 Ch |
| Decoding Format | |
| AAC | Yes |
| MP3 | Yes |
| WAV | Yes |
| WMA | Yes |
| OGG | Yes |
| FLAC | Yes |
| Audio Features | |
| Dolby Digital | Dolby 5.1ch |
| Number of Sound Modes (DSP) | 5 |
| Sound Mode Type (DSP) | Music, Movie, Clear Voice, Sports, Night Mode |
| Surround Mode | Surround Sound Expansion |
| Video Features | |
| 3D Video Pass | Yes |
| Connectivity | |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| TV SoundConnect | Yes |
| ARC (Audio Return Channel) | Yes |
| Bluetooth Power On | Yes |
| Number of HDMI Input/Output | 1 / 1 |
| Number of Audio Input | 1 |
| Number of Optical Input | 1 |
| Special Features | |
| Auto Power Link | Yes |
| Bluetooth App | Yes |
| Speaker | |
| Subwoofer Type (Active/Passive/Wireless, Bulit-in) | Wireless |
| Subwoofer Enclosure Type | Bass Reflex |
| Subwoofer Driver Size | 7" |
| Dimension | |
| Packing Type | One Packing |
| Net Dimension (Main Speaker) (WxHxD) | 1010.5 x 54 x 87.5 |
| Net Dimension (Sub Woofer) (WxHxD) | 452 x 335 x 154 |
| Gross Dimension (WxHxD): One Packing | 1175 x 488 x 210 |
| Weight | |
| Net Weight (Main Speaker) | 2.6 kg |
| Net Weight (Sub Woofer) | 6.8 kg |
| Gross Weight (One Packing) | 12 kg |
| Power | |
| Stand-by Power Consumption (Main) | 0.45 W |
| Stand-by Power Consumption (Subwoofer) | 0.45 W |
| Operating Power Consumption (Main) | 25 W |
| Free Voltage | Yes |
| Operating Power Consumption (Subwoofer) | 28 W |
| Energy Star | Yes |
| Accessory | |
| Remote Controller | Yes |
| Optical Cable | Yes |
| Wall Mount Bracket | Yes |
| Battery | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |