Features 

Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (2)


| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Model | MZ-750120 |
| Series | 750 EVO | General Feature |
| Application | Client PCs |
| Capacity | 120 GB (1 GB = 1 Billionbyte by IDEMA) *Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise) |
| Form Factor | 6.35 cm (2.5) Form Factor |
| Interface | SATA 6 Gb/s Interface, compatible with SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s interface |
| Dimension (WxHxD) | 100.00 x 69.85 x 6.80 mm Dimension |
| Weight | Max 45 g |
| Storage Memory | Samsung NAND Flash |
| Controller | Samsung MGX Controller |
| Cache Memory | Samsung 256 MB DDR3 | Special Feature |
| TRIM Support | TRIM Supported |
| S.M.A.R.T Support | S.M.A.R.T Supported |
| GC (Garbage Collection) | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256 bit Encryption (Class 0) , TCG/Opal, IEEE1667 (Encrypted drive) |
| WWN Support | World Wide Name supported |
| Device Sleep Mode Support | Yes | Performance |
| Sequential Read | Up to 540 MB/seconds Sequential Read * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Sequential Write | Up to 520 MB/seconds Sequential Write * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 94,000 IOPS Random Read * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 88,000 IOPS Random Write * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD1) | Up to 10,000 IOPS Random Read * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD1) | Up to 40,000 IOPS Random Write * Performance may vary based on system hardware & configuration | Environment |
| Reliability (MTBF) | 1.5 Million Hours Reliability (MTBF) |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C Operating Temperature |
| Shock | 1,500 G, duration 0.5 minutes seconds, 3 axis | Accessories |
| Installation Kit | Not Available | Software |
| Management SW | Magician Software for SSD management | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
- What an SSD should be - David , 20 November 2016
Boots Windows 10 in ~6 seconds and will leave you wondering how you dealt with not having one.
- Works great - Philip, 21 April 2016
Delivery was fast, product works great!! boots windows 10 in 10 seconds
