Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | General |
| Standard Functions | Print, Copy, Scan |
| Value Added Functions | NFC, Mobile Print, WPS |
| Processor | Dual CPU (Main: 533 MHz, Sub: 150MHz) |
| Operational Panel | 2-Line LCD |
| Memory (Standard) | 128 MB |
| Interface (Standard) | Hi-Speed USB 2.0 / 10/100 Base Tx / Wireless 802.11 b/g/n |
| Power Consumption | 290 W (Printing) / 60 W (Ready) / 1.7 W (Power Save), 2.5 W (Power Save, Wi-Fi Direct on) |
| Noise Level | Less than 46 dBA (Color Printing), Less than 48 dBA (Mono Printing) / Less than 52dBA (Copying) |
| Dimension (WxDxH) | 406 x 362 x 288.6 mm (16" x 14.3" x 11.4") (except paper tray) |
| Weight | 12.82 kg (28.26 lbs) |
| Max. Monthly Duty Cycle | 20000 Pages |
| Speed (Mono) | Up to 18 ppm in A4 (19 ppm in Letter) |
| Speed (Color) | Up to 4 ppm in A4 (4 ppm in Letter) |
| First Print Out Time (Mono) | Less than 14 seconds (From Ready Mode) |
| First Print Out Time (Color) | Less than 26 seconds (From Ready Mode) |
| Resolution | Up to 2,400 x 600 dpi effective output(600x600x2bit) |
| Print Languages | SPL-C (Samsung Printer Langauge), PCL-5c, PCL-6c, PS3, URF |
| Duplex Print | Manual |
| Client OS Support | Windows 8 / 7 / Vista / XP / 2008R2 / 2008 / 2003, Mac OS X 10.5 - 10.8, Various Linux | Copy |
| Speed (Mono) | Up to 18 cpm in A4 (19 cpm in Letter) |
| Speed (Color) | Up to 4 cpm in A4 (4 cpm in Letter) |
| First Copy Out Time (Mono) | Less than 14 sec (Platen) |
| First Copy Out Time (Color) | Less than 36 sec (Platen) |
| Reduce / Enlarge Range | 25 - 400 % (Platen) |
| Multi Copy | 99 Pages |
| Copy Features | Auto-fit Copy, N-up Copy, ID Copy | Scan |
| Compatibility | TWAIN Standard / WIA Standard |
| Method | Color CIS |
| Resolution (Optical) | Up to 600 x 600 dpi |
| Resolution (Enhanced) | Up to 4,800 x 4,800 dpi |
| Scan Destinations | PC, USB, Application | Paper Handling |
| Input Capacity (Cassette) | 150-sheet Cassette |
| Media Type (Cassette) | Plain Paper / Thin Paper / Bond / Pre-Printed / Recycled / Label / CardStock / Thick / Cotton / Colored / Glossy |
| Media Size (Cassette) | 76 x 152.4 mm (3" x 6") ~ 216 x 355.6 mm (8.5" x 14") |
| Output Capacity | 50-sheet Face Down | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |