Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Samsung Personal Black and White Laser Printers |
| Model | SL-M2020 |
| Functions | |
| Print Specifications | |
| Black Print Speed | Up to 20 ppm |
| First Page Out (Ready) | As fast as 8.5 Seconds |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | Up to 10,000 Pages |
| Print Technology | Laser |
| Print Quality (Best) | Up to 1,200 x 1,200 dpi |
| Print Resolution Technologies | ReCP |
| Print Languages | SPL |
| Display | LED |
| Processor Speed | 400 MHz |
| Memory | 8 MB |
| Maximum Memory | 8 MB |
| Paper Handling | |
| Paper Handling Input (Standard) | 150-sheet Input Tray |
| Paper Handling Output (Standard) | 100-sheet Output Bin |
| Maximum Output Capacity | Up to 100 Sheets |
| Duplex Printing | Manual (Driver Support Provided) |
| Media Sizes Supported | A4, A5, B5 (ISO), B5 (JIS), Oficio, Envelope (DL, C5) |
| Medai Sizes (Custom) | 76 x 127 to 216 x 356 mm |
| Media Types | Plain, Thick, Thin, Cotton, Color, Preprinted, Recycled, Lables, CardStock, Bond, Archive, Envelope |
| Supported Media Weight | 60 to 163 g/m² |
| Connectivity | |
| Network Capabilities | None |
| Wireless Capabilities | No |
| Connectivity, Standard | Hi-Speed USB 2.0 |
| General | |
| Minimum System Requirements | Windows XP (SP3) (32-bit) or Newer, 933 MHz Processer or Higher, 128 MB RAM, 1.5 GB HD Space, CD-ROM or Internet, USB or Network Connection |
| OSX 10.5 or Newer | |
| Internet | |
| USB or Network Connection | |
| 1 GB HD Space | |
| 1 GB RAM | |
| Power | |
| Power Consumption | 310 Watts (Printing), 1.1 Watts (Power Save), 30 Watts (Ready) |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR Qualified |
| Operating Temperature | 10 to 30°C |
| Recommended Operating Humidity Range | 20 to 70% RH (Non-Condensing) |
| Acoustic Power Emissions (Ready) | 3.8 B (A) |
| Acoustic Pressure Emissions Bystander (Active, Printing) | 50 dB (A) |
| Dimensions | 331 x 350.4 x 178.1 mm |
| Weight | 3.97 kg |
| Package Contents | Power Cord(s) |
| Black Toner Cartridge (~500 pages) | |
| User Guide | |
| Warranty Card | |
| CD | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |