Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Xpress |
| Model | SL-M2875FD |
| Functions | Print, Copy, Scan, Fax |
| Print Specifications | |
| Black Print Speed | Up to 28 ppm |
| First Page Out (Ready) | Black: As Fast as 8.5 Seconds |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | Up to 12,000 Pages |
| Print Technology | Laser |
| Print Quality (Best) | Black: Up to 4,800 x 600 dpi |
| Print Resolution Technologies | ReCP |
| Print Languages | SPL, PCL5, PCL6 |
| Display | 2-Line LCD (16 Characters per Line) |
| Processor Speed | 600 MHz |
| Scan Specifications | |
| Scanner Type | Flatbed, ADF |
| Scan File Format | PDF, JPG, TIFF |
| Scan Resolution, Optical | Up to 1,200 dpi (Flatbed); Up to 600 dpi (ADF) |
| Scan Size, Maximum | 216 x 297 mm |
| Scan Size ADF, Maximum | 216 x 356 mm |
| Scan Size ADF, Minimum | 145 x 145 mm |
| Scan Speed (Normal, A4) | Black: Up to 17 ipm |
| Colour: Up to 6 ipm | |
| Automatic Document Feeder Capacity | Standard, Up to 40 Sheets |
| Digital Sending Standard Features | Scan to WSD, WSD Scan, PC Scan |
| Scan Input Modes | Front-Panel Scan, Copy, Fax, Samsung Scan Software, User Application via TWAIN or WIA |
| Copy Specifications | |
| Copy Speed (Normal) | Black: Up to 28 cpm |
| Copy Resolution (Black Text) | Up to 600 x 600 dpi |
| Copy Reduce / Enlarge Settings | 25 - 400% |
| Copies, Maximum | Up to 999 Copies |
| Fax Specifications | |
| Fax Transmission Speed | Up to 33.6 kbps |
| Paper Handling | |
| Paper Handling Input (Standard) | 1 Sheet Multi-Purpose Tray |
| 250 Sheet Input Tray | |
| 40 Sheet Automatic Document Feeder | |
| Paper Handling Output (Standard) | 120 Sheet Output Bin |
| Maximum Output Capacity | Up to 120 Sheets |
| Duplex Printing | Manual (Driver Support Provided) |
| Media Sizes Supported | A4, A5, A6, B5 (ISO), B5 (JIS), Oficio, Envelope (DL, C5), A4, A5, A6, B5 (ISO), B5 (JIS), Oficio, Letter, Legal, Executive, Folio, Envelope (No.10, Monarch) |
| Media Sizes (Custom) | Tray 1: 76 x 127 to 216 x 356 mm, Tray 2: 76 x 127 to 216 x 356 mm |
| Media Types | Plain, Thick, Thin, Cotton, Color, Preprinted, Recycled, Lables, CardStock, Bond, Archive, Envelope |
| Supported Media Weight | Tray 1: 60 to 163 g/m²; Tray 2: 60 to 163 g/m² |
| Supported Media Weight (ADF) | 48 to 105 g/m² |
| Connectivity | |
| Mobile Printing Capability | Apple AirPrint, Mopria Ceritified, Mobile Apps, Samsung Cloud Print, Google Cloud Print |
| Network Capabilities | Via Built-In 10/100 Base-TX Ethernet |
| Auto-Crossover Ethernet | |
| Connectivity, Standard | Hi-Speed USB 2.0 Port |
| Built-In Fast Ethernet 10/100 Base-TX Network Port | |
| General | |
| Memory | 128 MB |
| Power | 110-Volt Input Voltage: 110 to 127 VAC, 50/60Hz and 220-Volt Input Voltage: 220 to 240 VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | 400 Watts (Active), 50 Watts (Ready), 1.1 Watts (Power Save) |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR Qualified |
| Operating Temperature | 10°C - 30°C |
| Recommended Operating Humidity Range | 20 - 70% RH (Non-Condensing) |
| Acoustic Power Emissions (Ready) | 4.2 B (A) |
| Acoustic Pressure Emissions Bystander (Active, Printing) | 50 dB (A) |
| Dimensions | 401 x 362 x 366.7 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Package Contents | Power Cords |
| Toner Cartridge (1200 Pages) | |
| User Guide & CD | |
| Warranty Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |