Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| Model | Samsung Galaxy Note5 |
| Display | 5.7" 1440X2560 Super AMOLED capacitive touch Display |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57 |
| Operating System | Android 5.0 Lollipop |
| Memory | 4GB Memory (not upgradable) |
| Graphics | Mali-T760MP8 Graphics |
| Disk Drives | 32GB |
| Extra | 1x Micro USB |
| Networking | Wifi: Dualband 802.11AC Bluetooth: Bluetooth V4.0 Network Technology: LTE |
| Webcam | Yes, 5MP+16MP dual camera with Dual action support ( Dual Shot / Dual Recording / Dual Video Call ) , 4K UHD video ( 3840x2160@30FPS ) Recording |
| Battery | 3000mAH battery |
| Dimensions and Weight | 153.2x76.1x7.6mm, 171g |
| Warranty | 1 Years |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |