Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Galaxy Tab S6 Lite |
| Model | LTE SM-P615 |
| Processor | |
| Platform | Samsung Exynos 9611 SoC Platform |
| Cores | 8-Core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU Engine | Mali-G72 MP3 Graphics |
| Process | 10nm Samsung FinFET |
| Video Encode/Decode | 4K UHD 120fps HEVC H.265 Encode and Decode |
| 4K UHD 120fps H.264 Encode and Decode | |
| VP9 Decode | |
| Display | |
| Size | 10.4" (315 mm) |
| Resolution | WUXGA (2000 x 1200) |
| Panel Type | TFT |
| Colour Depth | 16 million colours |
| S Pen Support | Yes |
| Camera | |
| Rear Camera | 8.0 MP with Auto Focus |
| Front Camera | 5.0 MP |
| Video Recording Resolution | Up to Full HD (1920x1080) @ 30fps |
| Memory | |
| RAM | 4GB LPDDR4 |
| ROM | 64 GB eMMC 5.1 |
| Usable Storage | 49.2 GB |
| External Memory Support | MicroSD (Up to 1TB) |
| Connectivity & Ports | |
| Cellular | LTE Cat.12 3CA 600Mbps (DL) / Cat.13 2CA 150Mbps (UL) |
| WiFi | WiFi 5 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 with A2DP, LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Multicast Wireless | ANT Certified, 2.4GHz ISM |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-C (Data, Power, Video Out) |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Sync Services | Samsung Smart Switch (PC) |
| Samsung Quick Panel (Phone & Tablet) | |
| General | |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Battery Life | Up to 12 Hours Web browsing |
| Up to 13 Hours Video playback | |
| Up to 39 Hours Talk time on 3G | |
| Up to 149 Hours Audio playback | |
| Operating System | Android |
| Samsung UI | UI 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Hall Sensor, RGB Light Sensor |
| Dimensions | 244.5 x 154.3 x 7.0 mm (H x W x D) |
| Weight | 0.457kg |
| Box Contents | 1x Samsung Galaxy Tab S6 Lite LTE SM-P615 |
| 1x Samsung S-Pen | |
| 1x Samsung Galaxy Tab S6 Cover | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |