Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Galaxy Tab 3 Lite |
| Model | SM-T116NYKAXFA |
| Colour | White |
| Processor | |
| CPU Speed | 1.3 GHz |
| CPU Type | Quad-Core |
| Display | |
| Size | 7.0" |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Technology | TFT |
| Colour Depth | 16M |
| S Pen Support | No |
| Camera | |
| Rear Camera - Resolution | CMOS 2.0 MP |
| Rear Camera - Auto Focus | No |
| Rear Camera - Flash | No |
| Video Recording Resolution | VGA (640 x 480) @ 24fps |
| Memory | |
| RAM Size (GB) | 1 GB |
| ROM Size (GB) | 8 GB |
| Available Memory (GB) | 5.1 GB |
| External Memory Support | MicroSD (Up to 32GB) |
| Network / Bearer | |
| Multi-SIM | Single-SIM |
| SIM Size | Micro-SIM (3FF) |
| Infra | 2G GSM, 3G WCDMA |
| 2G GSM | GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 |
| 3G UMTS | B1(2100), B8(900) |
| Connectivity | |
| ANT+ | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Location Technology | GPS, Glonass |
| Earjack | 3.5 mm Stereo |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n 2.4 GHz |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Bluetooth Version | Bluetooth v4.0 |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| NFC | No |
| PC Sync. | Kies |
| General Information | |
| OS | Android |
| Colour | Black |
| Form Factor | Tablet |
| Sensors | Accelerometer |
| Physical Specification | |
| Dimensions (L x W x D) | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm |
| Weight | 322g |
| Battery | |
| Removable | No |
| Internet Usage Time (3G - Hours) | Up to 8 |
| Internet Usage Time (Wi-Fi - Hours) | Up to 9 |
| Video Playback Time (Hours) | Up to 8 |
| Audio Playback Time (Hours) | Up to 71 |
| Standard Battery Capacity (mAh) | 3600 |
| Talk Time (3G WCDMA - Hours) | Up to 18 |
| Audio and Video | |
| Video Playing Format | MP4, M4V, 3GP, 3G2, MKV, WEBM |
| Video Playing Resolution | FHD (1920 x 1080) @ 30fps |
| Audio Playing Format | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |