Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Galaxy Tab A (2019) |
| Model | SM-T515NZDEXFE (GALAXY TAB A 2019 T515 10.1 BLK) |
| Processor | |
| Clock Speed | 1.8GHz, 1.6GHz |
| CPU Cores | Octa-Core |
| Display | |
| Display Size | 10.1" |
| Resolution | WUXGA(1920x1200) |
| Display Technology | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8MP |
| Front Camera Resolution | 5MP |
| Video Recording Resolution | Full HD (1920x1080)@30FPS |
| Rear Camera Auto Focus | Yes |
| Memory | |
| Ram Size | 3GB |
| ROM Size | 32GB |
| External Memory Support | MicroSD up to 512GB |
| Network | |
| 2G GSM | GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 |
| 3G UMTS | B1(2100), B2(1900), B4(AWS), B5(850), B8(900) |
| 4G FDD LTE | B1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B7(2600), B8(900), B12(700), B17(700), B20(800), B28(700), B66(AWS-3) |
| 4G TDD LTE | B38(2600), B40(2300) |
| Connectivity | |
| ANT | Yes |
| USB | V2.0 |
| Headphone Jack | 3.5mm |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 (LE up to 2 Mbps) |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| Location Technology | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G 5GHz |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6150mAh |
| Internet Usage Time(3G) | Up to 12 Hours |
| Internet Usage Time(LTE) | Up to 13 Hours |
| Internet Usage Time(Wi-FI) | Up to 13 Hours |
| Video Play Back Time | Up to 13 Hours |
| General | |
| OS | Android |
| Dimensions | 245.2mm x 149.4mm x 7.5mm |
| Weight | 470g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |