Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Galaxy Tab Series |
| Model | Galaxy Tab S7 FE SM-T736 (SM-T736BZKZAFA) |
| Processor | |
| Platform | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G SoC Platform |
| Cores | 2x 2.20GHz Kryo 570 Performance Cores, 6x 1.8GHz Kryo 570 Efficiency Cores |
| GPU Engine | Qualcomm Adreno 619 Graphics |
| Process | 8nm Samsung Process |
| Display | |
| Size | 12.4" |
| Resolution | WQXGA (2560x1600) |
| Panel Type | TFT |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Brightness | 4000 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 1800:1 (typical) |
| DeltaE Value | 2.4 deltaE (average) |
| Certifications | VESA DisplayHDR HDR10 Support |
| Media Support | |
| Video Playing Format | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Video Playing Resolution | Up to UHD 4K (3840 x 2160) @ 30fps |
| Audio Playing Format | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Bluetooth | |
| Bluetooth Profile Support | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| Camera | |
| Rear Camera | 8.0MP with Auto Focus |
| Front Camera | 5.0MP Fixed-Focus with smart centering |
| Video Recording Resolution | Up to Full HD (1920x1080) @ 30fps |
| Memory | |
| RAM | 6GB LPDDR4X |
| ROM | 128GB eMMC 5.1 |
| External Memory Support | MicroSDXC (Up to 1TB) |
| Connectivity & Ports | |
| Port/s | 1x USB 3.1 Gen 1 5Gb/s Type-C (Data, Power, Samsung Dex) |
| 1x Nano-SIM Card Slot with MicroSDXC Tray | |
| Cellular | 5G LTE-A WWAN |
| WiFi | WiFi 6 2x2 MIMO Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 with A2DP, LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Battery | |
| Battery Capacity | Li-Po 10090 mAh, non-removable |
| Internet Usage Time (LTE) | Up to 12 hours |
| Internet Usage Time (Wi-Fi) | Up to 12 hours |
| Video Playback Time (Wireless) | Up to 13 hours |
| Audio Playback Time (Wireless) | Up to 201 hours |
| Talk Time (4G VoLTE) | Up to 71 hours |
| Charging Time | Approximately 3.5 hr from zero to full charge (15W Bundled Adapter) |
| General | |
| Operating System | Android 11 (Upgradeable to Android 13 and Samsung UI 5.1) |
| Support Software | Samsung Smart Switch, Windows 10/11 Phone Link App |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Hall Sensor, RGB Light Sensor |
| Dimensions | 284.8 x 185 x 6.3mm (H x W x D) |
| Weight | 608g |
| Colour | Mystic Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |