Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SanDisk |
| Series | CompactFlash Series |
| Model | Extreme Pro 64GB (SDCFXPS-064G-X46) |
| Capacity | 64GB |
| Color | Black |
| Materials | Plastic |
| RTV Silicone | |
| Gold | |
| Dimensions | 43 x 36 x 3.3mm (L x W x H) |
| Interface | CompactFlash Type 1 50-Pin |
| Read Speed | Up to 160MB/s |
| Write Speed | Up to 150MB/s |
| Compatibility | Compatible with CompactFlash format supporting host devices |
| Applications | High-Resolution Photography |
| 4K Hi-Bitrate Video Recording | |
| High-Bitrate Audio Recording | |
| Software | SanDisk RescuePRO Media Recovery Software (included) |
| Certifications | Video Performance Guarantee 65 (VPG-65) Compliant |
| UDMA-7 Capable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |