Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SanDisk |
| Series | SanDisk Extreme V2 |
| Model | SDSSDE81-2T00-G25 |
| Technical Specifications | |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Compatibility | USB 3.2 Gen 2x2 (20Gb/s), USB 3.0, USB 2.0 |
| Capacity | 2 TB |
| Shock Resistance | Up to 1500 G |
| Operation Temperature | 0°C - 45°C |
| Storage Temperature | -20°C - 85°C |
| Vibration | 5 gRMS, 10 - 2000 Hz |
| Sequential Read Speed (Max) | Up to 2000MB/s |
| Sequential Write Speed (Max) | Up to 2000MB/s |
| General | |
| Features | Portable SSD |
| Aluminum chassis-silicon shell design | |
| Handy carabiner loop attachment | |
| Password-protect your files | |
| Up to two-meter drop protection and IP55 water and dust resistance | |
| *IPEC 60529 IP 55: Tested to withstand water flow (30 kPa) at 3 min | |
| *Limited dust contact does not interfere with operation | |
| *Must be clean and dry before use | |
| Dimensions | 110.26 x 57.34 x 10.22 mm |
| Package contents | Extreme Portable SSD V2 |
| USB-C to USB-C cable | |
| USB-C to USB-A adaptor | |
| Safety and warranty guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
SanDisk SDSSDE81-2T00-G25 Extreme PRO V2 2TB USB 3.2 Gen 2x2 20GB...
In stock with WootwareR6,599.00
R5,499.00
Save: R 1,100!








