Customers Who Viewed This Product Purchased
PNY RTX PRO 6000 Blackwell VCNRTXPRO6000-SB 96GB GDDR7 ECC 512-Bi...
Special order itemR245,999.00
R204,999.00
Save: R 41,000!
PNY RTX Pro 6000 Blackwell Generation VCNRTXPRO6000-PB 96GB GDDR7...
Special order itemR251,999.00
R209,999.00
Save: R 42,000!
PNY RTX Pro 5000 Blackwell Generation VCNRTXPRO5000-72-PB 72GB GD...
Special order itemR185,999.00
R154,999.00
Save: R 31,000!
PNY RTX Pro 6000 Blackwell Generation Max-Q Workstation Edition V...
Special order itemR251,999.00
R209,999.00
Save: R 42,000!
PNY RTX 2000 Ada Generation VCNRTX2000ADA-PB 16GB GDDR6 128-bit P...
In stock with SupplierR16,381.00
PNY RTX Pro 4500 Blackwell Generation VCNRTXPRO4500-PB 32GB GDDR7...
Special order itemR80,399.00
R66,999.00
Save: R 13,400!
MAXSUN Arc B60 Pro Dual 48G Turbo ARC-PRO-B60-TURBO 48GB GDDR6 38...
Special order itemR34,999.00
R30,499.00
Save: R 4,500!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | Radeon Pro |
| Model | 32353-01-20G |
| Chipset | |
| GPU | Radeon PRO W7800 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0x16 |
| Base Clock | 1895 MHz |
| Boost Clock | 2525 MHz |
| TFLOPS | Peak Half Precision: 90.5 TFLOPS |
| Peak Single Precision: 45.25 TFLOPS | |
| Peak Double Precision: 1.41 TFLOPS | |
| TOPS | Peak INT4 Performance: 181 TOPS |
| Peak INT8 Performance: 90.4 TOPS | |
| Compute Units | 70 |
| Ray Accelerators | 70 |
| AI Accelerator | 140 |
| Stream Processors | 4480 |
| GPU Architecture | RDNA 3 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Size | 48GB |
| Memory Interface | 384-Bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 4x DisplayPort 2.1a |
| HDCP Support | Yes, v4.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | AMD Viewport Boost |
| AMD Remote Workstation | |
| AMD Radeon Media Engine | |
| AMD Software PRO Edition | |
| AMD Radeon VR Ready Creator | |
| AMD Radeon ProRender | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 700W or higher |
| Power Consumption | 260W |
| Power Connector | 1x 12V-2x6 |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2-Slot |
| Dimensions | 279.4 (L) x111.15 (W) x 39 (H) mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!






