Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Model Number | TRI-X R9 290 4GB GDDR5 OC(UEFI) |
| Series | R9 Series | General |
| Graphics Engine | 9290 |
| Video Memory | 4096 MB |
| Engine Clock | 1000 MH |
| Memory Clock | 5200 MHz Effective |
| Memory Interface | 512 bit |
| DirectX Support | 11.2 |
| Bus Standard | PCI Express 3.0 |
| Standard Display Connecors | 1 x HDMI (with 3D), 1 x DisplayPort 1.2, 2 x Dual-Link DVI-D |
| Cooling Type | TRI-X | Maximum Resolution |
| Max Analog | 2048 x 1536 |
| Max Digital | 4096 x 2160 | Feature Support |
| Dual-link DVI | Yes |
| Crossfire Support | Yes |
| OpenGL Version Support | 4.3 | Physical Specifications |
| Board Dimensions: | 305x113x38 mm |
| Power: | 750 W | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |