| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Bronze King |
| Model | SF-450P14HE |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 450W |
| Housing Colour | Black |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Type | Oil Bearing PBT, Black Frame Fan |
| PFC | Active |
| 80 Efficiency Rating | 80 Plus Bronze Certified |
| Modular Cable | No, Non-modular design |
| AC Input | 110V - 240V |
| AC Frequency | 50 / 60 Hz |
| PSU Dimension | 140mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP |
| Safety | cTÜVus / EAC / TUV / CB / CE / FCC / BSMI R33529 / RoHS |
| Connectors | 1x 20+4-Pin ATX12V/EPS12V |
| 1x 4+4-Pin ATX12V/EPS12V | |
| 2x 6+2-Pin PCIe | |
| 4x SATA | |
| 3x 4-Pin Molex | |
| Features | Support all Intel/AMD Multi-Core CPU (Haswell Compatible) |
| High Temperature Resistant 105°C Capacitors | |
| More than 2,000 times On/Off test | |
| Unleaded Green Materials with RoHS Compliance | |
| Perfect For Professional & High Performance Gaming System. | |
| Comply With Energy Star Standard & EuP (Energy Using Products) Regulation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good value - Channing, 11 November 2020
This power supply is a good value option if you don't need a lot of power to run a dedicated graphics card, for example. I used it in a system with an AMD Ryzen 5 3400G and it runs great, remaining cool and quiet and providing stable power. Super Flower makes some great power supplies. The only compliant is that the power supply is non-modular but it's okay especially for the price. It also has sleeved cables!
- A name brand psu - Marcel, 24 September 2020
Don't let the name super Flower scare you
This is a perfect psu and its one of the top brand psu's available. I think. This will last more than 10 years - Awesome - Ethan, 19 October 2018
Great value and great power supply in general!
Seagate ST16000NM002H Exos X24 16TB ISE SATA 6Gbps 512MB Cache 51...
In stock with SupplierR10,499.00
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Crucial CP16G60C36U5B Pro Overclocking 16GB (1x16GB) DDR5-6000MHz...
In stock with WootwareR5,199.00
R4,699.00
Save: R 500!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,299.00
Save: R 1,700!
Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 ...
In stock with WootwareR2,199.00
R2,099.00
Save: R 100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Sapphire 52112-04-40G B650M-E AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,199.00
Save: R 1,100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR999.00
R849.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Western Digital WDS200T1R0C WD Red SN700 2TB M.2 2280 PCIe 3.0 x4...
Contact for AvailabilityR5,183.00
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!















